Díky vrtáku do půdy si poradíte se všemi stavbami okolo domu. Od stavby plotu a zahradního domku, přístřešku a pergoly přes dětské hřiště, houpačku, sušák na prádlo nebo slunečník až po poštovní schránku nebo budku pro ptáky. To není málo, že?
Genialita půdního vrtáku spočívá v jednoduché, rychlé, přesné a levné práci. Zkrátka jamku máte vyvrtanou okamžitě za použití své vlastní síly. Vrták do země doslova zašroubujete do hlíny a ta se přitom stlačí a zhutní. Vyhloubená jamka tak odolává tlaku i tahu a spolehlivě drží. Navíc se vyhnete pracnému betonování a můžete v práci vesele pokračovat dál.
Jaké jsou další výhody půdního vrtáku:
- S půdním vrtákem pracujete s vlastní vahou. Kromě toho, že si prací zvýšíte vlastní kondici, nebudete rušit sousedy hlukem z motoru.
- Půdní vrtáky jsou šetrné k životnímu prostředí. Pracovat s nimi můžete i v zimě nebo za mírného deště.
- I mistr tesař se občas utne. A to nejspíš platí i o vás. Pokud se vám podaří vyvrtat jamku tam, kde jste ji nepotřebovali, nevadí. Vyvrtáte jamku a ne kráter, tím pádem můžete v pohodě vrtat i o kousek jinde. Vrták je také dobře přenosný.
- Vrtáky nepotřebují žádnou speciální údržbu. Jsou vlastně velice odolné. Aby vám dlouho sloužily, vždy je po práci očistěte. Občasná impregnace kovu také není na škodu.
![]() |
![]() |
Vrták do půdy průměr 50,0 mm | Vrták do půdy průměr 130 mm |
Kvalita půdy hraje při vrtání roli
Půdní vrtáky můžete použít do většiny podloží. Pokud je na vaší zahradě měkká zemina, využijte prodloužený nástavec a raději vrtejte hlouběji. Naopak na kamenité podloží povolejte odborníky s těžkou technikou. Jste-li majitelem tvrdší půdy, práci si usnadníte zvlhčením hlíny v místě, kde chcete vrtat. Vypomoct si můžete i zatloukacím kolíkem, který kladivem zatlučete do země, vytáhnete a vrták pak do vzniklé díry lépe zapadne.
Kde ještě využijete půdní vrtáky?
Na vrtání do země nepotřebujete mít super sílu. Vlastně je to tak jednoduché, že to zvládnou zahradnice. S půdním vrtákem při výsadbě rostlin a menších keřů nezničíte půl záhonu, jen vyvrtáte jamku, zasadíte rostlinku a přesunete se kousek dál. Tuto jednoduchost a přesnost oceníte zejména při sázení cibulovin. S půdním vrtákem také můžete provzdušňovat půdu. Opět bez toho, aniž byste zryli a pošlapali celý záhon.